Перший дзвінок, шкільна лінійка – урочистий день, як для першокласників, так і для старших школярів. До цього дня батьки мають не лише підготувати необхідні канцтовари, а й відповідально підійти до вибору рюкзака. Як правило, кінець серпня у батьків проходить у пошуках відповідного аксесуара.
Наразі вибір рюкзаків досить великий, але не всі вони підійдуть дитині. Батькам потрібно дослухатися порад лікарів, позаяк правильно підібраний рюкзак вбереже дітей від сколіозу, збереже здорову спину.
На що звернути увагу
В першу чергу необхідно звернути увагу, щоб наплічник мав ортопедичну спинку середньої жорсткості з щільного наповнювача. Вона щільно прилягає до спини дитини, повністю повторюючи її вигин. Це необхідно для здоров'я спини та профілактики сколіозу. Матеріал – повітропроникний. Завдяки цьому спина дитини дихатиме і не пітнітиме.
Не менш важливо звернути увагу на вагу рюкзака. У пустому вигляді він повинен мати якнайменшу вагу. Наповнений шкільним приладдям – не більше 10 -15 % від ваги дитини. В середньому, маса наповнених аксесуарів згідно нормативів в залежності від віку така:
- 1-3 клас – 1,5-2 кг.
- 4-5 клас – 2,2,5 кг.
- 6-7 клас – 3,3,5 кг.
- 8-12 класи – 4,5-5 кг.
Бажано, щоб наплічник був виготовлений з матеріалів, стійких до вологи та морозу.
Ширина рюкзака повинна відповідати ширині плечей, висота – не доходити до потилиці, а дно – не перебувати нижче попереку. Правильна ширина лямок – 4-5 см, довжина – 60-70 см. Такі лямки не врізатимуться в плечі, завдаючи незручності, а регулюючи довжину можна легко підібрати необхідну для школяра. Це дозволить уникнути викривлення хребта.
Внутрішній простір має бути зручним. Кількість відділень – від 2 шт. Це дозволить комфортно складати окремо різні види шкільного приладдя. Підручники краще скласти у відділення біля спини, зошити, альбоми, ручки – до другого відділення. Завдяки такому розподілу знижується навантаження на спину. Додаткові кишені дозволять тримати там різні дрібниці – ключі, сік, фрукти, серветки тощо.
Блискавки та застібки повинні бути високої якості, легко відкриватися. Для безпеки дитини на дорозі можна вибрати рюкзак зі світловідбиваючими елементами. За відсутності їх можна пришити самим.
Зараз у школярів користуються популярністю рюкзаки з коліщатками та висувною ручкою. Завдяки їм не відбувається навантаження на хребет, що є їхньою великою перевагою. Але зважайте, що дитячий світ особливий, тому обираючи такий диковинний аксесуар не забувайте, яка може бути реакція інших дітей.
Щоб рюкзак відповідав усім перерахованим вище критеріям, вибирати його потрібно з дитиною. Ваша малеча вибере колір, який йому подобається, дизайн. А ви підберете необхідну модель і розмір.
Практичні поради
Не забувайте привчати дитину носити рюкзак без перекосів, по центру тіла. І головне, не намагайтеся змусити школяра обрати наплічник, який ви вже примітили. Розмовляйте з дитиною, доносіть йому свою думку, поясніть переваги конкретної моделі, але дослухайтеся і до його побажань.
Як правило рюкзаки зношуються за рік носіння, адже активне використання, підручники з гострими куточками, олівці, ручки, ключі – все це призводить до роз’яснень тканини, невеликих дірочок тощо. Але навіть якщо ваша малеча акуратно носить наплічник, все одно уважно стежте, щоб під час росту і набору ваги, рюкзак «встигав» за вашою дитиною. Не варто економити на новому рюкзаку, якщо школяр підріс на 10 сантиметрів за літо. Це може призвести до неправильного навантаження на хребет та проблем зі здоров’ям у майбутньому.